Nadmierna potliwość

Stresuje, powoduje zażenowanie i dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny – nadmierne pocenie to problem wielu osób. Najważniejsza w walce z nieprzyjemnym zapachem jest higiena i depilacja. Gdy stosowanie antyperspirantów nie pomaga, z pomocą przychodzi medycyna – należy jednak uważać, ponieważ niektóre zabiegi mogą nieść ryzyko powikłań.

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Mechanizm ten pozwala regulować temperaturę ciała – parująca ze skóry wilgoć ochładza przepływającą pod nią krew, dzięki czemu organizm się nie przegrzewa. W normalnych warunkach ludzka skóra produkuje około 800 ml potu dziennie – zjawisko to jest praktycznie niezauważalne. Problem pojawia się, gdy pocenie się z jakichś przyczyn przebiega zbyt intensywnie – nadmierne pocenie wywołuje dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Zbyt intensywna praca gruczołów potowych to zjawisko częste w okresie dojrzewania, menopauzy, a także przy niektórych schorzeniach, m.in. cukrzycy czy nadczynności tarczycy. Źródłem problemu bywa też nasza psychika – pocenie się dłoni, stóp, pach czy twarzy może występować nie tylko przy silnym stresie, ale nawet przy niewielkim bodźcu emocjonalnym. Rzadziej nadmierne pocenie bywa spowodowane zjedzeniem niektórych potraw, np. pikantnych lub bardzo gorących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *